تاریخچه

شرکت ال جی در تاریخ اول اکتبر سال ۱۹۵۸ با نام گلداستار تأسیس گردید. در تاریخ ۱۵ نوامبر سال ۱۹۵۹ با تولید اولین رادیو کره‌ای به عنوان پیام‌آور آغاز صنعت الکترونیک در کره شناخته شد. این شرکت در ماه نوامبر ۱۹۶۲ اولین تلفن کره‌ای، در ژانویه ۱۹۶۵ اولین یخچال کره‌ای، در اوت ۱۹۶۶ اولین تلویزیون سیاه و سفید کره‌ای و در سپتامبر ۱۹۶۸ اولین تهویه مطبوع کره‌ای را ساخت. ال جی در مارس ۱۹۶۸، اولین شعبه خود را در خارج از کشور در نیویورک و در اوت ۱۹۷۸ اولین نمایندگی فروش خود را در ایالات متحده آمریکا تأسیس نمود. با هدف پیشرفت، این شرکت در ژانویه ۱۹۹۲ با گلدستار و گلدات ارتباطات ادغام شده و نام شرکت در مارس ۱۹۹۵ از گلدستار به ال جی الکترونیک تغییر یافت. پس از ادغام و سیر تحولات در سال ۱۹۷۸ با صادراتی بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار مقام نخست را در صنعت الکترونیک کسب نمود. به دنبال این موفقیت در دسامبر ۱۹۹۱ با صادرات ۲ میلیارد دلار لوازم خانگی مقام نخست را در جهان کسب نمود. در ۲۷ مارس ۱۹۹۵ با ارائه طرح چالش ۲۰۰۵، دومین تولد شرکت ال جی الکترونیکس شکل گرفت.

در ژانویه ۲۰۱۳، ال‌جی الکترونیکس نخستین تلویزیون تجاری بر پایه دیود گسیل نور ارگانیک (OLED) را روانه بازار کرد. صفحه تلویزیونی این نسل از نمایشگرها به نسبت تلویزیون‌های ال‌سی‌دی متداول و نمایشگرهای پلاسما بسیار نازک‌تر و واضح‌تر هستند

الکترونیک

شروع فعالیت‌های ال‌جی در این صنعت از سال ۱۹۵۸ و با تاسیس گلداستار بوده است. آنها در طول تاریخچه‌ی بیش از نیم قرن خود نوآوری‌های متعددی را به جهان عرضه کرده‌اند. در حال حاضر محصولات الکترونیکی این شرکت در چند زیرمجموعه با نام ال جی الکترونیکس، ال جی دیسپلی، ال جی اینوتک و سیلیکون ورکس تولید می‌شوند.

ل‌جی الکترونیکس شناخته‌شده‌ترین زیرمجموعه در این بخش است که با هدف تولید محصولات نهایی برای مصرف‌کنندگان فعالیت می‌کند. طبق آخرین آمار، این زیرمجموعه بیش از ۸۲ هزار کارمند را در ۱۱۹ مرکز در سرتاسر جهان استخدام کرده است. محصولات ال‌جی الکترونیکس در چهار بخش اصلی سرگرمی‌هی خانگی، موبایل و ارتباطات، لوازم خانگی و قطعات خودرو تولید می‌شوند.

برند ال‌جی الکترونیکس در سال ۱۹۹۴ به‌طور مستقل از گلداستار زاده شد و در اولین اقدام برای گسترش هرچه بیشتر بازار و تولیدات خارجی، شرکت آمریکایی زنیث، تولیدکننده‌‌ی تلویزیون را خریداری کرد. آنها اولین گوشی موبایل جهان در شبکه‌ی CDMA را در سال ۱۹۹۵ تولید کرده و آن را برای اپراتورهای Ameritech و GTE تامین کرد.

لوازم خانگی

لوازم خانگی از همان سال‌های ابتدایی گلداستار یکی از شاخه‌های اصلی محصولات شرکت کره‌ای بوده‌اند. آنها در تاریخچه‌ی خود بسیاری محصولات همچون سیستم‌های تهویه‌ی هوا را برای اولین بار تولید کرده‌اند و امروز به یکی از مشهورترین برندهای این محصولات در جهان تبدیل شده‌اند. در سال‌های اخیر این شرکت با به‌کارگیری فناوری‌های پیشرفته‌ی لوازم خانگی هوشمند، فناوری HomeChat را به محصولات خود اضافه کرده و با یکپارچه‌سازی پیام‌رسان LINE با آن، امکانات متعددی همچون ارسال پیام، کنترل و نظارت محصولات هوشمند را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

ال جی دیسپلی

ال‌جی دیسپلی یکی دیگر از شرکت‌های مستقل فعال در بخش الکترونیک این شرکت کره‌ای است. فعالیت این بخش در سال ۱۹۹۹ و با شراکت با فیلیپس شروع شد. ال‌جی-فیلیپس ال‌سی‌دی نام این شرکت بود تا این که در سال ۲۰۰۸، فیلیپس تمام سهام خود در این شرکت را فروخت. البته این دو شرکت یک شراکت دیگر به نام LG-Philips Displays نیز داشتند که قطعاتی همچون لامپ‌های پرتوی کاتدی و مواد اولیه همچون شیشه و فسفر را برای صفحات نمایش تولید می‌کرد.

تولید صفحه‌نمایش برای دیگر شرکت‌ها یکی از منبع اصلی درآمد ال‌جی است

ل‌جی دیسپلی ۸ مرکز تولیدی در شهرهای گومی و پاجو کره‌ی جنوبی دارد. مرکز موناژ ماژول در نانجینگ و گوانگژو چین و همچنین وروکلاو در لهستان نیز از مراکز تولیدی این شرکت هستند. این شرکت در نمایشگا‌ه‌های اخیر فناوری از جدیدترین نوآوری‌های خود در صنعت صفحات نمایش رونمایی کرده است. تلویزیون‌های لوله شونده، اولین تلویزیون 8K اولد و فناوری پخش صدا از پنل‌های اولد، آخرین فناوری‌های معرفی شده توسط این شرکت کره‌ای هستند.

ال‌جی اینوتک

دیگر شرکت مستقل ال‌جی در بخش محصولات الکترونیکی، اینوتک است که با تمرکز روی ساخت قطعات الکترونیکی فعالیت می‌کند. این شرکت انواع محصولات را برای بخش‌های دیگر ال‌جی نیز تولید می‌کند. به‌عنوان مثال ماژول‌های دوربین گوشی‌های هوشمند، آداپتور وسایل برقی و ماژول‌های بلوتوث برای ال‌جی الکترونیکس تولید می‌شوند. پنل‌های ال‌ای‌دی برای خودروها، سیستم‌های نظارت تصویری و انواع ماژول‌های الکترونیکی نیز توسط ال‌جی اینوتک تولید می‌شوند.

این شرکت راهکارهای جامع الکترونیکی را نیز برای خانه‌ها و سازمان‌ها ارائه می‌کند. از این میان می‌توان سیستم‌های موقعیت‌یابی، امنیتی، خانه‌ی هوشمند و نورپردازی هوشمند را نام برد. نکته‌ی قابل توجه این که محصولات سیلیکونی دیگر بخش‌ها مانند مدارهای مجتمع الکترونیکی توسط زیرمجموعه‌ای دیگر به نام سیلیکون ورکس تولید می‌شود.

صنایع شیمیایی

تاریخچه‌ی محصولات و خدمات صنعت شیمی ال‌جی به سال‌های ابتدایی تاسیس این شرکت و لاکی کمیکال باز می‌گردد. هدف اولیه از همان ابتدا تولید محصولات الزامی برای زندگی روزمره‌ی مردم بوده است. زیرمجموعه‌ی اصلی محصولات شیمیایی LG Chem است که انواع محصولات و راهکارهای شیمیایی را عرضه می‌کند. این شرکت در آمارهای مختلف بزرگترین تولیدکننده‌ی صنایع شیمیایی و پتروشیمی در کره‌ی جنوبی بوده و در جهان نیز رتبه‌ی ۱۳ را به خود اختصاص داده است. عموم محصولات و خدمات این شرکت برای ارائه به شرکت‌های دیگر عرضه می‌شوند. محصولات ال‌جی کمیکال در دسته‌های مواد اولیه، مواد مورد استفاده در صنعت فناوری اطلاعات، مواد فوق پیشرفته و محصولات دارویی عرضه می‌شوند.

واد اولیه‌ی تولید ال‌جی کمیکال انواع مواد NCC، PO، ABS، PVC، EP را شامل می‌شوند که به‌عنوان مواد پایه در صنایع گوناگون استفاده می‌شوند. دربخش محصولات شیمیایی مرتبط با فناوری اطلاعات، باتری‌های لیتیوم یونی ابتدا در این شرکت به تولید انبوه رسیدند. انواع باتری‌های گجت‌های هوشمند و همچنین خودروهای الکتریکی، محصولات این شرکت در بخش IT را تشکیل می‌دهند. نکته‌ی قابل ذکر این که این شرکت علاوه بر تولید محصولات نهایی همچون باتری، مواد مورد نیاز برای تولید آنها را نیز تولید می‌کند.

ال جی اولین شرکت کره‌ای بود که مجوز ساخت داروی شیمیایی را از FDA دریافت کرد

بخش تولید داروهای شیمیایی این شرکت اولین شرکت کره‌ای بود که در سال ۲۰۰۳ مجوز FDA برای تولید یک دارو را دریافت کرد. آنها تاکنون با پیشرفت‌های متعدد در این زمینه توانسته‌اند داروهایی همچون اولین داروی رشد کودکان یا داروهای جدیدی برای دیابت و آرتروز را به بازار عرضه کنند. نکته‌ی قابل توجه این که اولین واکسن هپاتیت ب در کره تیز توسط ال‌جی کمیکال تولید شده و تا کنون به بیش از ۸۰ کشور صادر شده است. علاوه بر موارد گفته شده کودهای شیمیایی و مواد افزایش رشد محصولات گیاهی و باغی نیز در زمره‌ی محصولات شرکت کره‌ای قرار دارند.

از دیگر زیرمجموعه‌های ال‌جی فعال در صنایع شیمیایی می‌توان Farm Hannong فعال در صنعت کشاورزی و محصولات وابسته، LG Hausys تولیدکننده‌ی مواد پیشرفته برای صنایع گوناگون پوششی، LG Household & Healthcare تولیدکننده‌ی لوازم آرایشی و بهداشتی و LG MMA فعال در صنایع پتروشیمی را نام برد.

مخابرات و زیرساخت

ال‌جی در صنعت مخابرات نیز زیرمجموعه‌ها و محصولات متنوعی دارد که با شعار پیشبرد کیفیت ارتباطات کاربران فعالیت می‌کنند. زیرمجموعه‌ی اصلی در این بخش ال‌جی یو پلاس است که پیش از این با نام ال‌جی تلکام فعالیت می‌کرد. این شرکت در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده و به‌عنوان یک اپراتور مخابراتی، خدمات مرتبط با این حوزه را ارائه می‌کند. سرویس‌های BankOn و MusicOn از خدمات جانبی این شرکت هستند که هر کدام در بخش‌های مالی و سرگرمی، بخش اعظمی از بازار کره را تحت سلطه‌ی خود دارند.

ال‌جی ابتدا در سال ۱۹۹۶ با ورود به یک رقابت برای اجرای پروژه‌های مخابراتی دولت کره، عزم خود را برای ورود به صنعت مخابرات نشان داد. آنها ابتدا مجوز پیاده‌سازی شبکه‌های CDMA را کسب کرده و ال‌جی تلکام را تاسیس کردند. شرکت بزرگ بعدی با نام ال‌جی پاورکام چند سال بعد به‌عنوان یکی از بزرگترین ISPهای کره وارد میدان شد. در نهایت در سال ۲۰۱۰ ال‌جی تلکام به ال‌جی یو پلاس تغییر نام داد.

از خدمات ارائه شده توسط ال‌جی یوپلاس می‌توان به اینترنت همراه نسل چهارم، اینترنت بر بستر کابل و فیبر نوری، IPTV، پرداخت الکترونیک و خدمات تجاری شبکه اشاره کرد.

یکی دیگر از زیرمجموعه‌های ال‌جی در زمینه‌ی شبکه و مخابرات، LG CNS است که در سال ۱۹۸۷ تاسیس شد این شرکت با تمرکز روی خدمات حوزه‌ی فناوری اطلاعات اعم از یکپارچه‌سازی سیستم‌ها و شبکه‌ها و مشاوره‌ی پیاده‌سازی سیستم‌های تحت شبکه فعالیت می‌کند. ال‌جی سی‌ان‌اس ابتدا برای طراحی، پیاده‌سازی و اجرای خدمات شبکه‌های کامپیوتری در داخل شرکت ال جی تاسیس شد اما پس از مدتی خدمات خود را برای شرکت‌ها و دولت‌های دیگر نیز عرضه کرد. در حال حاضر این شرکت بزرگترین سرویس‌دهنده‌ی فناوری اطلاعات در کره بوده و در پیاده‌سازی بسیاری زیرساخت‌های عظیم عمومی در این کشور نقش داشته است.

فعالیت ال جی در بخش زیرساخت و توسعه‌ی منابع طبیعی، در زیرمجموعه‌ی عظیم این شرکت به نام ال جی اینترنشنال یا LGI انجام می‌شود. این شرکت در سال ۱۹۵۳ تاسیس شده و هدف اصلی آن، ایجاد نیروی محرکه‌ی اقتصادی و تجاری برای شرکت اصلی بوده است. شرکت مذکور ابتدا با نام لاکی اینداستری کورپوریشن فعالیت می‌کرد، سپس به باندو تریدینگ کورپوریشن و پس از آن به لاکی گلداستار تریدینگ تغییر نام داد و در نهایت در سال ۱۹۹۵ نام الجی اینترنشنال برای آن انتخاب شد.

فلسفه مدیریت و وضعیت کنونی برند ال جی

یکی از نکات قابل توجه در وبسایت‌ها و انتشارات ال‌جی در زیرمجموعه‌ها، تمرکز این شرکت روی ارتباطات، فلسفه‌ی مدیریت و مسئولیت‌پذیری است. ال‌جی با توضیحات کامل در بخش‌های معرفی شرکت‌های خود، مسئولیت خود نسبت به تمامی بخش‌های درگیر اعم از همکاران، مشتریان، شرکای تجاری و عموم مردم جهان را معرفی می‌کند.

یکی از این بخش‌های معرفی در وبسایت‌ گروه ال‌جی، بیانیه‌ی پایداری و چشم‌انداز اهداف شرکت‌ها است که برای زیرمجموعه‌های اصلی به‌صورت سالانه منتشر می‌شود. در این اسناد عمومی، چشم‌انداز سال‌ آینده و همچنین آمار دستیابی به برنامه‌های پیشین منتشر می‌شوند.

بخش مهم دیگر، مسئولیت اجتماعی است که ال‌جی برای تمامی زیرمجموعه‌های خود در نظر دارد. کره‌ای‌ها فعالیت‌های مسئولیت اجتماعی خود را در چهار بخش تولید محصولات سبز، تولید و توزیع واکسن، کمپین‌های مبارزه با سوء تغذیه‌ی کودکان و مدیریت سبز شرکت‌های زیرمجموعه متمرکز کرده‌اند. 

شعار اصلی ال‌جی در سال‌های اخیر Life’s Good بوده که برخی اوقات با نام اصلی این شرکت یعنی لاکی-گلداستار اشتباه گرفته شده است. از شعارها و اهداف سازمانی دیگر این شرکت کره‌ای می‌توان به «ایجاد ارزش برای مشتری» و «حفظ کرامت انسانی» اشاره کرد که همگی با هدف تبدیل کردن این شرکت به رتبه‌ی اول تمامی صنایع تحت پوشش یا لقب No.1 LG اجرا می‌شوند. تمامی این شعارها و چشم‌اندازها، بر اساس سیستم مدیریتی شرکت ال‌جی با نام Jeong-Do Management تدوین شده‌اند که در تمامی زیرمجموعه‌های شرکت کره‌ای تصویب و اجرا شده است. در همین راستا، گروه ال‌جی اقدام به تاسیس یک بنیاد عام‌المنفعه کرده که در شاخه‌های مختلف اعم از سلامت، تحصیلات، خبرگزاری و حفظ محیط زیست فعالیت می‌کند.

ال جی مانند بسیاری از شرکت های بزرگ شرق آسیا، به‌صورت خانوادگی اداره می‌شود. خانواده‌ی موسس این شرکت یعنی کو، از زمان تاسیس به‌عنوان مدیران اصلی ال‌جی در بخش‌های مختلف فعالیت کرده‌اند. در حال حاضر کو کوانگ مو مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره‌ی گروه ال‌جی است.

در مورد درآمد گروه ال‌جی آخرین آمار منتشر شده مربوط به سال ۲۰۱۲ است که ۱۴۳ میلیارد دلار را گزارش کرده است. در مورد زیرمجموعه‌ها، آمار الکترونیکس به‌روزتر بوده و درآمد حدودی ۵۵ میلیارد دلار برای سال ۲۰۱۷ آنها گزارش شده است.

دانلود فیلم دانستنیهای برند الجی :