هراس از ویروس کرونا جدید موجب شکل‌گیری جست‌وجوهای اینترنتی و حجم فراوانی از اطلاعات غلط درباره‌ی نحوه‌ی تقویت سیستم ایمنی بدن شده است.

با افزایش نگرانی‌ها درباره‌ی ویروس کرونا جدید، جست‌وجوهای اینترنتی به‌منظور یافتن روش‌هایی برای تقویت سیستم ایمنی افزایش یافته و ادعاهای زیادی نیز درباره‌ی خاصیت تقویت‌کنندگی برخی غذاها در شبکه‌های مجازی مطرح شده است. اما واقعا چه غذاهایی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند؟ آیا مصرف ویتامین‌ها کمک‌کننده است؟

سیستم ایمنی، شبکه‌ای پیچیده از سلول‌ها، اندام‌ها و بافت‌هایی است که هم‌زمان با یکدیگر برای محافظت از بدن دربرابر ابتلا به عفونت فعالیت می‌کنند. هرچند ژنتیک در قدرت سیستم ایمنی نقش دارد، براساس مطالعات انجام‌شده درباره‌ی دوقلوها می‌دانیم که عوامل غیرارثی تا حد زیادی قدرت سیستم ایمنی بدن ما را تعیین می‌کنند. میکروب‌هایی که درطول روز درمعرض آن‌ها قرار می‌گیریم، به‌همراه مولفه‌های سبک زندگی نظیر استرس، خواب، رژیم و ورزش همگی در تقویت واکنش سیستم ایمنی ما نقش دارند.

درنتیجه هیچ قرص جادویی یا غذای خاصی وجود ندارد که تقویت سیستم ایمنی را تضمین و از ما دربرابر ابتلا به ویروس کرونا جدید محافظت کند؛ اما روش‌هایی واقعی وجود دارد که با به‌کارگیری آن‌ها می‌توانیم از خودمان مراقبت کنیم و بهترین فرصت را به سیستم ایمنی‌مان بدهیم تا در برابر عفونت تنفسی بهترین عملکردش را داشته باشد.

استرس خود را کم کنید: نگرانی درباره‌ی ویروس کرونا، بازار سهام و اختلال کلی در جریان امور زندگی به سطوح استرس شما اضافه شده است؛ اما ما می‌دانیم که استرس می‌تواند افراد را بیش‌ازپیش مستعد ابتلا به بیماری‌های تنفسی کند. در مجموعه‌ای از مطالعات درخورتوجه در طول ۲۰ سال در دانشگاه کارنگی ملون، داوطلبان با استفاده از قطره‌ی بینی درمعرض ویروس سرماخوردگی قرار گرفتند و سپس برای بررسی وضعیت قرنطینه شدند. پژوهشگران دریافتند احتمال پیشرفت علائم سرماخوردگی در افرادی پایین‌تر بود که استرس کمتری را در زندگی خود گزارش کرده بودند.

مجموعه‌ی دیگری از مطالعات در دانشگاه ایالتی اوهایو نشان داد که درگیری زناشویی به‌طور ویژه به سیستم ایمنی فشار می‌آورد. در مجموعه‌ای از مطالعات، پژوهشگران جراحاتی کوچک روی بازوی داوطلبان ایجاد کردند و سپس از زوج‌ها خواستند تا هم درباره‌ی موضوعات خوشایند و هم استرس‌زا گفت‌وگو کنند. وقتی زوج‌ها با یکدیگر بحث می‌کردند، التیام زخم به‌طور متوسط یک‌روز کامل بیشتر از وقتی طول می‌کشید که در جلسات درباره‌ی موضوعات خوشایند گفت‌وگو می‌شد. دربین زوج‌هایی که به‌طور ویژه سطوح بالایی از کشمکش را به نمایش گذاشتند، التیام زخم‌ها دو روز بیشتر طول کشید.

بدن شما وقتی تحت استرس نباشد، عملکردی بهتر در مقابله با بیماری‌ها و جراحات دارد. یادگیری تکنیک‌هایی برای کنترل استرس نظیر مدیتیشن، تنفس کنترل‌شده یا صحبت با درمانگر همگی روش‌هایی برای حفظ قدرت سیستم ایمنی شما به‌شمار می‌آیند.

بهبود عادات خواب: سیستم ایمنی درصورتی که سالم باشد، می‌تواند با عفونت مقابله کند؛ درحالی‌که محرومیت از خواب موجب می‌شود این سیستم عملکردی مناسب نداشته باشد. پژوهشگران در مطالعه‌ای غافلگیرکننده ۱۶۴ مرد و زن را درمعرض ویروس سرماخوردگی قرار دادند و دریافتند که امکان بیمارشدن تمام افراد یکسان نیست. درواقع احتمال سرماخوردگی داوطلبان کم‌خواب، یعنی افرادی که به‌طور منظم کمتر از ۶ ساعت در شب می‌خوابند، درمقایسه با آن دسته افرادی که روزانه بیش از ۷ ساعت می‌خوابند، ۴/۲ برابر بیشتر بود. خطر سرماخوردگی برای فردی که کمتر از ۵ ساعت در شب می‌خوابید، به‌مراتب افزایش می‌یافت.

تمرکز بر عادات بهتر خواب روشی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی محسوب می‌شود. نقطه‌ی مطلوب برای خواب، ۶ تا ۷ ساعت در شب است. علاوه بر این، تلاش کنید به برنامه‌ی منظم خواب و بیدارشدن پایبند بمایند و از تماشای صفحات نمایش گوشی و تلویزیون و خوردن غذا و ورزش درست پیش از خوابیدن بپرهیزید.

ویتامین D در ماهی‌های چرب نظیر ماهی آزاد و قزل‌آلا، شیر و لبنیات یا غذاهای تقویت‌شده با ویتامین D یافت می‌شود. به‌طور کلی، سطوح ویتامین D ما معمولا تحت تأثیر قرارگیری در معرض آفتاب، رنگ پوست و عرض جغرافیایی محل سکونت است؛ به‌نحوی که افراد ساکن در نواحی شمالی که در زمستان کمتر درمعرض آفتاب هستند، معمولا ویتامین D کمتری دارند برای بررسی سطوح ویتامین D بدن باید آزمایش خون داد و اگر مقدار آن کمتر از ۲۰ نانوگرم در هر میلی‌لیتر باشد، کمبود ویتامین D تشخیص داده می‌شود. بیش از ۳۰ نانوگرم در هر میلی‌لیتر مطوب است.

داشتن رژیم متعادل و ورزش: رژیم سالم و ورزش برای حفظ قدرت سیستم ایمنی مهم است. با این حال، هیچ غذای مجزا یا داروی طبیعی تأییدشده‌ای برای تقویت سیستم ایمنی یا دفع بیماری وجود ندارد؛ اما این موضوع مانع از طرح ادعاهای فریبنده به‌دست برخی افراد نشده است. درحال حاضر، دستورالعملی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود که ادعا می‌کند سیر آب‌پز به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. همچنین طبق این ادعاها، دیگر غذاهای معمول با خاصیت تقویت‌کنندگی سیستم ایمنی، زنجبیل، میوه‌های خانواده مرکبات، زردچوبه، روغن پونه‌ی کوهی و آبگوشت است.